Spoločnosť Google uložila spoločnosti Google pokutu vo výške 2,42 miliardy EUR. Toto je len začiatok, mohli by byť uložené ďalšie dva sankcie.

Podľa rozhodnutia Európskej komisie musí spoločnosť Google zaplatiť pokutu vo výške 2,42 miliardy EUR za porušenie protimonopolného zákona.

Európska komisia uvádza, že spoločnosť Google zvýhodňovala vo výsledkoch vyhľadávacieho nástroja Google svoje vlastné produkty Google Shopping na úkor ostatných poskytovateľov tovaru. Odkazy na produkty Nákupov Google boli a sú v hornej časti stránky s výsledkami vyhľadávania, zatiaľ čo pozície konkurenčných služieb určené algoritmami vyhľadávania Google sa zobrazujú iba na nižších pozíciách.

Do 90 dní bude musieť spoločnosť Google zmeniť svoj systém hodnotenia vyhľadávacích algoritmov. V opačnom prípade bude uložená pokuta až do výšky 5% priemerného denného globálneho predaja Alphabet, materskej spoločnosti Google.

Európsky komisár pre hospodársku súťaž Margrethe Vestager uviedol, že to, čo spoločnosť Google robila, je podľa protimonopolných pravidiel EÚ nezákonné. Týmto rozhodnutím sa stanovil precedens pre budúce vyšetrovania.

Európska komisia skúma ďalšie dva prípady, v ktorých Google údajne porušuje pravidlá hospodárskej súťaže na voľnom trhu: operačný systém Android a AdSense.

Prečítajte si viac: https://rechtennieuws.nl/54679/commissie-legt-google-geldboete-op-242-miljard-eur-misbruik-machtspositie-als-zoekmachine-eigen-prijsvergelijkingsdienst-illegaal-bevoordelen/

2017 06 - 27

zdieľam